اعتصاب‌های توده‌ای، اشغال دانشگاه‌ها و مبارزات فرانسه در راه آینده کامل

مه 1968 دیگری در راه است یا از آن فراتر می‌رویم؟

گابریل راکهیل . ترجمه: رحمان بوذری

پنجاهمین سالگرد مه 1968 در راه است و دولت مکرون برنامه‌هایی دارد برای بزرگداشت این خیزش تاریخی و تجلیل از نقشی که از قرار معلوم این واقعه در مدرن‌سازی لیبرالی جامعه فرانسه ایفا کرده است. برای یک دولت نسبتا تازه‌ کار نولیبرال چه راهی بهتر از تصاحب گذشته و خاکسپاری آن با مناسک بزرگداشت دولتی تا آینده را از آنِ خود کند و داستان‌هایی سر هم کند مبنی بر اینکه میراث مه 68 زنده است و غایتی ندارد جز لیبرال‌سازی کنونی، آن‌هم به کمک رسانه‌های توده‌گیر و طبقه مالکان؟ سخنگوی رئیس‌جمهور فرانسه می‌گوید این کار را البته باید بدون جزم‌اندیشی‌ها یا تعصبات انجام داد تا نشان دهیم مه 68 دوران اتوپیا‌ها و سرخوردگی‌های ناشی از آن بود، و ما دیگر به‌واقع اتوپیایی نداریم.
خب، ظاهرا خیلی از دانشجویان و کارگران فرانسوی با این قضاوت قاطع مشکل دارند. خیزش‌های توده‌ای جلوی برنامه‌های مکرون را گرفته‌اند و همچنان می‌کوشند با زیرسؤال‌بردن حکومتی که برنامه‌اش حکمرانی بر گذشته و آینده است بر شتاب خود بیفزایند. نوعی سیاست احیای رادیکال مه 68 به راه افتاده تا ضدیت غیرجزمی مکرون با اتوپیاباوری را زیر سؤال ببرد. این سیاست دیگر دنباله‌روی راه‌های آزموده و پیموده سیاست بزرگداشت 68 نیست، سیاستی که مه 68 را از تاریخ دور و دراز مبارزات ضدسرمایه‌داری و انترناسیونالیسم ضدامپریالیستی جدا می‌کند تا آن را در خدمت نظم جاری جهان قرار دهد. گرچه مطبوعات بین‌المللی کماکان این تحولات را نادیده می‌گیرند (همان‌طور که جنبش شب‌خیزان را در سال 2016 نادیده گرفتند) و رسانه‌های توده‌گیر فرانسه مرتب تصویر غلط از آنها به دست می‌دهند، یک خیزش وسیع در جریان است که بی‌وقفه به رشد خود ادامه می‌دهد، و همین الان نشانه‌های واضح دیگری هست از همگرایی مبارزات.
البته مثل سایر جنبش‌های اجتماعی نمی‌توان یک نقطه شروع مشخص برای این جنبش به دست داد. ولی، اعتراضات دانشجویی و اشغال دانشکده‌ها اوایل سال 2018 شروع شد، علیه تغییرات پیشنهادی دولت مکرون درخصوص مدرک دیپلم و محدودیت دسترسی دیپلمه‌ها به دانشگاه. دولت برای حل مشکل افزایش ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها و هم‌زمان کاهش تعداد استادان تصمیم گرفت به جای سرمایه‌گذاری بیشتر در تحصیلات عالیه تعداد بیشتری از افراد را از ورود به دانشگاه‌ها محروم کند. دقیق‌تر بگوییم، به جای تأمین منابع نظام دانشگاهی که - لااقل علی‌الاصول - باید به روی همه دیپلمه‌ها باز باشد، دستگاه اجرائی فعلی ترجیح داد یک نظام تبعیض‌آمیز مبتنی بر حذف و انتخاب برقرار کند که فرصت‌های خاص را در اختیار متمولان و پولدارها قرار می‌دهد. با این کار، دانشگاه به نحوی آماده می‌شود تا در وهله بعد از احکام یک نظام رقابت‌جو مبتنی بر اولویت‌بندی اجتماعی و تربیت حرفه‌ای پیروی کند.
پاسخ دولت به مقاومت دانشجویان فرقی نداشت با پاسخ دستگاه اجرائی شارل دوگل در مه 1968: راه برخورد با اعتراضات مسالمت‌آمیز و دانشجویان اشغال‌کننده‌ای که اجتماعات آرام برگزار می‌کنند چیزی نیست جز افتادن به جان آنها با باتون. هر روزی که می‌گذرد خبرهای بیشتری می‌رسد از دانشجویانی که پلیس ضدشورش فرانسه کتک‌شان زده و تعمدا با موذی‌گری آنها را واداشته از خود دفاع کنند. 22 مارس، یعنی همان‌روزی که در سال 68 پلیس به دانشجویان اشغال‌کننده دانشگاه نانتر حمله و با بی‌رحمی تمام آنها را سرکوب کرد و همین قضیه موجب توجه بیشتر رسانه‌ها به جنبش 68 شد، آکادمیسین‌های سیاه‌جامه مسلح روی سر دانشجویان مونپلیه خراب شدند و جلوی چشم پلیس فرانسه که از آنها محافظت و حمایت می‌کرد دانشجویان را زدند (پلیس امنیت این گروه فاشیستی را، که در میانشان چند استاد دانشگاه هم بود، برقرار و آنها را تا بیرون از ساختمان همراهی کرد). صحنه‌های خونینی که از این زد‌و‌خورد پخش شد و همدستی بین مدیران دانشگاه، نگهبانان، دانشجویان دست راستی و پلیس به سازماندهی بیشتر دانشجویان انجامید. در همین اثنا، بازپرسی‌های دولتی به جایی نرسید و برخی اساتیدی که به گفته دانشجویان آنها را زده‌اند تحت تعقیب قرار نگرفتند و گزارش‌ها حاکی از آن بود که پلیس دانشجویانی را که کتک خورده بودند واداشته تا شهادت خلاف واقع بدهند.
براساس نقشه گرافیکی سایت لیبراسیون که مرتب به روز می‌شود، تاکنون دانشجویان در 25 شهر فرانسه دانشگاه‌ها را اشغال کرده‌اند، و اعتراضات
 و/ یا اجتماعات عمومی برگزار کرده‌اند. این جنبش که در جنوب غربی فرانسه در تولوز، بوردو و پوتیه آغاز شد به نانت، لیل، پاریس، مونپلیه، گرونوبل و سایر شهرها رسید. این جنبش بیش از آنکه درصدد مسدودکردن درصد قابل توجهی از 73 دانشگاه موجود در فرانسه باشد، بر گشودن فضای آنها تأکید دارد، یعنی تسخیر وسایل تولید فکری برای برگزاری سمینارهای عمومی، بحث و مناظره، پخش فیلم، و اجتماعات عمومی با حضور‌هزاران نفر؛ برخی از این جلسات به دلیل جمعیت بالای حضار بالاجبار بیرون از دانشگاه برگزار شده‌اند. دانشجویان برای بازپس‌گیری دانشگاه‌ها از مدیران نولیبرال بحث‌های انتقادی متنوعی به راه انداخته‌اند، درباره موضوعاتی همچون دولت مکرون، سرمایه‌داری، فاشیسم، و حمله نظامی‌وار به پروژه زاد (که بیشتر درباره آن توضیح می‌دهم) و نیز کلاس‌های غیررسمی درباره راهبرد سیاسی، مبارزات حومه‌ها، تاریخ انقلابی و سازماندهی توده‌ای از پایین به بالا. گرچه یورش‌های خشونت‌بار پلیس ضدشورش و متحدان فاشیست آن همچنان پابرجاست و دانشجویان را وادار می‌کند هرازگاهی جای خود را تغییر دهند و از نو سازمان یابند، مبارزه بی‌وقفه ادامه دارد و به جاهای دیگر هم کشیده شده. فقط همین هفته سه دانشگاه دیگر در پاریس اشغال شد (پاریس 3، مدرسه عالی مطالعات علوم اجتماعی پاریس، دانشگاه نانتر)، علاوه بر دانشگاه‌های پاریس 1 (تولبیاک و سن‌شارل)، پاریس 8 و پاریس 4 که از قبل تحت اشغال دانشجویان بودند. دانش‌آموزان دبیرستانی به این جنبش پیوسته‌اند و بیش از 400 تن از اساتید دانشگاه‌ها طرح‌های حکومت را محکوم کرده و آن را پوچ و مملو از تبلیغات گمراه‌کننده خوانده‌اند.
علاوه بر دانشجویانی که وسایل تولید فکری را تسخیر کرده‌اند، کارگران راه‌آهن فرانسه اعلام کرده‌اند در اعتراض به کارزار خصوصی‌سازی مکرون علیه بخش‌های عمومی به مدت سه‌ماه اعتصابی برنامه‌ریزی‌شده و گام‌به‌گام می‌کنند. این همان کارزار تجاری است که مکرون راه انداخته تا حقوق استخدامی کارگران را قطع کند به نحوی که مزدبگیران جدید از همان امنیت شغلی سابق یا تسهیلات بازنشستگی برخوردار نباشند. او می‌خواهد شرکت راه‌آهن ملی فرانسه (SNCF) را از بیخ‌و‌بن دگرگون کند و آن را در فهرست شرکت‌های سهامی عام قرار دهد، چیزی که از نظر بسیاری مقدمه خصوصی‌سازی است. مشارکت مأموران قطارها (75 درصد) و کنترل‌چی‌ها (71 درصد) در این اعتصاب‌ها بسیار بالا بوده، و دولت مکرون مدام برنامه اصلاحی خود را تغییر می‌دهد و به ابهام‌ها و مناقشات موجود در پارلمان دامن می‌زند. در سال 1995 اعتصاب‌هایی که هفته‌های متمادی فرانسه را فلج کرده بود، آلن ژوپه نخست‌وزیر وقت را واداشت دست از برنامه تغییر مزایای کارکنان راه‌آهن بردارد.
کارگران اعتصاب‌کننده راه‌آهن با دانشجویان همکاری می‌کنند و اقدامات آنها همراه شده با اعتصاب‌های دیگری در بخش‌های عمومی و خصوصی، از جمله، خلبانان ایرفرانس، کارگران شبکه برق و گاز و کارکنان جمع‌آوری زباله که خواستار یک بخش خدماتی ملی و عمومی برای جمع‌آوری زباله‌ها هستند. فراخوان‌های متعددی هست برای اقدامات هماهنگ در آینده نزدیک، و چندین و چند تاریخ مشخص شده برای مبارزات مشترک و همگرا بین کارگران و دانشجویان. کنفدراسیون عمومی کار فرانسه (CGT)، یکی از بزرگ‌ترین کنفدراسیون‌های اتحادیه‌های کارگری، برای 19 آوریل فراخوان اعتصاب عمومی داده تا کارگران بخش عمومی و بسیاری دیگر را گردهم جمع کند که از طرح‌های لیبرال‌سازی دولت مکرون متضرر شده‌اند (به همه این‌ها می‌توان سیاست‌گذاری‌های مهاجرتی سخت‌گیرانه و قوای نظارتی سرسختانه‌ای را افزود که اقدامات ضدتروریستی آغاز آن بود). وانگهی، هم‌اکنون مبارزه‌ای در جریان است حول محور اخراج نظامی‌وار افرادی که زمین‌های نوتردام را اشغال کرده بودند و تلاش برای تخریب خانه‌های آنها (جنبش دفاع از منطقه یا Zone to Defend که با عنوان ZAD شناخته می‌شود). منطقه‌ای خودمختار که به‌طور جمعی اداره می‌شود و نه‌تنها موفق شده از زیر یوغ دولت فرانسه و طرح آن برای تسخیر زمین‌های این ناحیه و ساخت فرودگاهی در آن بدر‌آید، بلکه یک جامعه خودگردان جمعی تأسیس کرده است. اگر نمایندگان منتخب فرانسه تصمیم دارند از بالا جنگی علیه خودمختاری پروژه زاد راه بیندازند، بسیاری می‌پرسند آیا زمان قیامی از پایین و خودمختاری (ZADification) فرانسه فرا نرسیده تا با ریشه‌کن‌کردن حاکمان فعلی آنها را که در سودای حکومت بر مردم‌اند از صحنه بدر کنیم؟
هر بزنگاه تاریخی ویژگی‌های خاص خود را دارد، و تفاوت‌های مهم بسیاری هم بین فرانسه 2018 و 1968 وجود دارد. البته با توجه به اینکه دانشجویان و کارگران در سرتاسر کشور به پا خاسته‌اند، مبارزه مشترکی علیه خصوصی‌سازی بی‌امانِ جهان در جریان است که روز‌به‌روز افراد بیشتری را گرد خود جمع می‌کند، و همین نکته مسائل فوری و فوتی درباره آینده و نیز گذشته‌ای که می‌خواهد تغییرش دهد پیش می‌کشد. اتفاقاتی که الان در حال وقوع است می‌تواند به سیاست تسکین‌بخشی و آرام‌سازی موقت بینجامد، دولت فعلا طرح‌هایش را متوقف کند و امتیازهای کوچکی به مخالفان بدهد، به این امید که فعالان سیاسی بعد از هفته‌ها اشغال دانشگاه‌ها و فضاهای عمومی و حمله‌های پلیس خسته و مانده شوند و این امتیازات را نماد موفقیت خود بدانند. ضمنا با سیاست تسکین‌بخشی به ماه‌های خاموش تابستان نزدیک می‌شویم، چون معمولا آتش جنبش‌ها در فرانسه حول‌و‌حوش ایام تعطیلات ژوئیه و اوت سرد می‌شود، و دولت هم این نکته را خوب می‌داند.
بنابراین چه زمانی بهتر از الان برای شدت‌دادن به مبارزات کنونی، بسط راهبردهای جدید و جلوگیری از عقبگردها و شکست‌هایی که به کرات در گذشته اتفاق افتاده‌اند. اگر کار این جنبش به اینجا برسد که در وهله اول بر تغییرات جزئی نظام آموزشی و بخش دولتی تأکید کند، یا اینکه صرفا بر مکرون و سیاست انتخاباتی متمرکز شود، مسلما افق دید آن محدود و توقع آن پایین خواهد بود. تازه اگر هم چیزی تغییر کند، دیر یا زود اقدامات مشابهی راه می‌افتد، شاید فقط اندکی متفاوت در شکل‌و‌شمایلی دیگر. ولی اگر برنامه بسیج نیروها در راه ساختن جماعت‌هایی بدیل برای آموزش عمومی انتقادی، حمل‌و‌نقل عمومی رایگان و متناسب با محیط زیست، و نیز سایر خدمات اجتماعی که به‌طور جمعی اداره می‌شود، سازمان‌های سیاسی و انجمن‌های مستقل باشد، در آن‌صورت با شروع آینده‌ای روبه‌رو خواهیم بود که از لنگر رکود گذشته رها شده. مبارزات مشترک و همگرا فقط حول یک محتوای خاصِ فرم عامِ سرمایه‌داری معاصر در فرانسه به هم نمی‌پیوندند بلکه حول خود این فرم عام گرد هم می‌آیند که محتوای آن همواره تغییر می‌کند. با چنین مبارزاتی می‌توان نظم اجتماعی نویی ساخت - چنان‌که همین الان بسیاری ساخته‌اند - که در آن مقاومت‌های موضعی و واکنشی در برابر طرح‌های خاص جای خود را به سازماندهی جمعی فعال و ساختن کمون‌های ضدسرمایه‌داری می‌دهد که در سال‌های آتی رشدو‌نمو می‌کنند و ادامه خواهند یافت. با بسیج همه سازمان‌ها و انجمن‌های نقدا موجود - و بهره‌گیری از تجارب تاریخی همچون جنبش شب‌خیزان، اعتراضات علیه قوانین کار نولیبرال فرانسه، حمایت سازماندهی‌شده از کارگران بی‌اوراق - چنین جنبشی می‌تواند با جنبش‌های خارج از فرانسه در هم آمیزد و یک جبهه بین‌المللی از جماعت‌های ضدسرمایه‌داری هماهنگ با یکدیگر به بار آورد.
هنوز معلوم نیست از طرح‌های ضداتوپیایی مکرون برای بازپس‌گیری روح 68 در راستای اهداف مدرن‌سازی لیبرالی چه در بیاید. ولی هرچه هم در بیاید، همین الان سیاستی مبتنی بر تغییر شکل و احیای رادیکال 68 با قدرت تمام جلوی این طرح‌ها را گرفته، سیاستی که بسیاری امید دارند مه 68 را پشت‌سر بگذارد (شعارهایی مثل کاری می‌کنیم آرزو کنید این هم به کوچکی مه 68 باشد یا گورپدر 68 همین الان سرزبان‌هاست). ولی هنوز چیزی معلوم نیست. حال سابقه آموزش سیاسی همه فعالان جنبش با فوریت وضعیتی مواجه خواهد شد که در آن بالاجبار باید خود را عیان کند. هرچه نباشد، گذشته تنها در آینده حقیقتا به حیات خود ادامه می‌دهد، یعنی در آینده کاملی که به آن خواهد رسید. بهترین شیوه بزرگداشت مه 1968 نه فقط احیای آن و به عبارتی بازگرداندن آن از میان مردگان بلکه پشت‌سرگذاشتن و فراروی از آن است. با بیرون‌کشیدن آن از مقبره تقدیسی که نثارش می‌شود و تبدیل آن به یک تحول حی‌و‌حاضر، مه 68 تنها همان چیزی خواهد بود که در آینده کامل خود بعد از 2018  به آن خواهد رسید.شرق
منبع: Counterpunch

می 1968 و داستان دانشجویان انقلابی

مریم شبانی

  روزی که 4 تن از دانشجویان جامعه‌شناسی ناتنر بیانیه تحلیلی خود با عنوان چرا جامعه‌شناسی؟ را منتشر کردند، شاید کسی گمان نمی‌برد که چندماهی بعدتر این دانشجویان رهبری بزرگترین جنبش قرن بیستم فرانسه را در دست گیرند. بیانیه آن روز دانشجویان پس‌لرزه‌ای را در جامعه روشنفکری فرانسه آفرید و اگر تا پیش از آن دانشجویان چشم بر تحولات روشنفکرانه فرانسه می‌دوختند اکنون نوبت جامعه روشنفکری بود که دانشگاه ناآرام بهار 68 را زیر نگاه تیزبین خود بگیرد. اینچنین بود که آلن تورن، استاد برجسته جامعه‌شناسی دانشگاه سوربن همان روزهایی که زمزمه نارضایتی دانشجویان را در راهروهای دانشکده می‌شنید، قلم برداشت تا هشدار خود به حکومتگران فرانسوی را اینگونه ثبت کند: اعتراضات کنونی می‌تواند مقدمه جنبش وسیع تری باشند و از چارچوب دانشگاه‌ها فراتر رفته، همه جامعه را دربرگیرند.

طغیان دانشجویان فرانسوی بر محدودیت‌هایی که سنت و مذهب در روابط آنها ایجاد کرده بود چنان انفجار بی‌نظمی‌ای را در فرانسه حکمفرما کرد که روزهای پایانی ماه می 1968 همگان از سقوط حکومت دوگل ابراز اطمینان می‌کردند. طغیان یک عده دانشجوی جسور در قسمت دانشگاهی پاریس و نهایتا پیوستن اتحادیه‌های دانشجویی و کارگری به این جنبش باعث شد که تنها ظرف یک ماه آسیب‌پذیری نظامی که به گمان دوگل باثبات‌ترین و قوی‌ترین نظام اروپا بود در معرض دید فرانسویان قرار گیرد. به این ترتیب جنبش دانشجویی می 68 نمایش قدرت دانشجویان فرانسوی بود در مقابل اقتدار حکومت مارشال دوگل. جنبشی که از اعتراض به قوانین سرسختانه و دست‌وپاگیر زندگی دانشجویی آغاز شد و تا درخواست برای کناره‌گیری قدرت حاکم پیش رفت. دانشجویان فرانسوی در طول دو هفته حضور خود در خیابان‌های پاریس این گفته را مصداقی عینی بخشیدند: دانشجویان بی‌میل نیستند که زندگی بزرگسالان را مختل و کمی آنها را اذیت کنند.

بزرگترین اشتباه را گرافین رییس دانشگاه سوربن مرتکب شد، آن هنگام که در سوم می 68 برای فرونشاندن اعتراض‌های دانشجویی، سراسیمه نیروهای پلیس را به داخل دانشگاه دعوت کرد. تعدادی از دانشجویان آن روز به رهبری دانیل کوهن‌بندیت دانشجوی آلمانی‌تبار و برنارد گراد دانشجوی جامعه‌شناسی بنای اعتراض به محدودیت‌ها و مشکلات محیط تحصیل خود گذاشته بودند. سوربن که روزگاری نه‌چندان دور، محلی کوچک برای پرورش نخبگان بود، در پی اعمال سیاست درهای باز پذیرش دانشجو بیش از اندازه بزرگ شده و به کارخانه بی‌نظم و به‌هم ریخته تولید فارغ‌التحصیل تبدیل شده بود تا جایی که آلن تورن با توصیف خود از جامعه دانشگاهی نانتری، تصویری سیاه برای آیندگان به یادگار می‌گذارد: نانتری گورستان تخیلات و اوهام است.
 
این شهر یک تجربه و آزمایش کور است که باعث نابودی گذشته فرانسه خواهد شد. در چنین فضایی بود که اعمال قوانین دست‌وپاگیر در خوابگاه‌های دخترانه و پسرانه و نیز عدم استقلال دانشگاه، زمزمه اعتراض را میان دانشجویان برانگیخته بود. اعتراض‌های اولیه دانشجویان نانتری، هنوز به سیاست آغشته نشده بود، اما شتابزدگی گرافین و درخواست کمک او از پلیس، نطفه سیاسی شدن را در دل جنبش کاشت. بازداشت دانشجویان معترض توسط پلیس و احضار کوهن‌بندیت و پنج نفر دیگر از دانشجویان به کمیته انضباطی در 6 می اما به جنبش رنگ دیگری بخشید. احضار بندیت که دیگر به یکی از محبوب‌ترین و جسورترین افراد در میان دانشجویان تبدیل شده بود، موجی از خشم و نارضایتی رو به تزاید میان دانشجویان آفرید. اینچنین شد که سوربن دیگر برای به تصویر کشیدن اعتراضات دانشجویان کوچک بود؛ دانشجویان نگاه به خیابان‌های پاریس دوخته بودند.
 
به این ترتیب دانشجویان ماه می صحنه‌های به‌یادماندنی از حکومت خود بر خیابان‌های پاریس را به نمایش گذاشتند. شب دهم می خیابان‌های پاریس به سنگر دانشجویان تبدیل شد. در شب سنگرها دانشجویان حاکم بلامنازع خیابان‌های پاریس بودند. خشونت پلیس علیه دانشجویان اما نگاه‌های جامعه بی‌تفاوت فرانسه را به خیابان‌ها جلب کرد و آنارشی حاکم بر این جنبش نه‌تنها نفی نشد بلکه با رضایت از سوی بزرگسالان نیز پذیرفته شد. حمایت اتحادیه‌های کارگری از جنبش دانشجویان اما در تظاهرات 13 می زنگ خطر را برای حکومتگران فرانسوی نواخت. خیابان‌های پاریس پذیرای 800 هزار تظاهرکننده‌ای بود که فریاد دوگل خائن را رساتر از دیگر شعارها به گوش الیزه‌نشینان می‌رساندند.

دوگل هنوز ساکت بود. ژرژ پمپیدو، نخست‌وزیر مورد اعتماد دوگل نیز چند روزی پیشتر پاریس را به قصد انجام دیداری از تهران ترک کرده بود. به این ترتیب کشور از وجود کسی که بتواند سیر حوادث را پیش‌بینی و از وقوع آن پیشگیری کند محروم بود. دوگل حتی علاقه‌ای نداشت تا این سخنان فرانسوا میتران، رهبر فراکسیون سوسیالیست‌ها در جلسه‌ای اضطراری که با حضور وزیر آموزش عالی تشکیل شده بود را جدی بگیرد: جوانان همیشه درست نمی‌گویند، اما این نباید باعث شود جامعه‌ای که جمعیت جوان آن زیاد است فکر کند که جوانان همیشه اشتباه می‌کنند. سخنانی که حتی از جانب دانشجویان نیز چندان محل توجه واقع نشد، چراکه بحران می 68 مقابل تمام جریانات سیاسی قدعلم کرده بود و حضور سیاستمداران چپ‌گرایی همچون میتران و پیرمندس در صفوف میانی تظاهرات 13 می، استقبال دانشجویان را به همراه نیاورد.
 
با این حال حمایت روشنفکران چپ‌گرای فرانسوی همچون ژان پل سارتر و سیمون دوبووار و پیوستن جامعه اساتید لیبرال به جنبش دانشجویان فرانسه نیز تغییری در سیاست‌های حکومت ایجاد نکرد. وقتی هواپیمای ژرژ پمپیدو 12 می در فرودگاه اورلی پاریس به زمین نشست، دانشجویان شدیدترین صحنه‌های نبرد خیابانی را تجربه می‌کردند. پمپیدو اما نبض جنبش را در دست گرفت و روز 13 می دستور بازگشایی سوربن را صادر کرد. درهای سوربن پس از یک هفته به روی دانشجویان گشوده شد و دانشجویان معترض فرانسوی به محض تسخیر سوربن، پرچم سه رنگ جمهوری فرانسه را پایین کشیدند و پرچم‌های سرخ و سیاه را به نشانه آرمان آنارشیسم و مارکسیسم انقلاب خود در سوربن به اهتزاز درآورند. سوربن به مدت 24 روز تحت حکومت دانشجویان اداره شد؛ آنارشی دلخواه دانشجویان بر سوربن حاکم شد. از 13 می تا 16 ژوئن این دانشجویان بودند که حکومت‌داری در محدوده کوچک خود را تجربه می‌کردند.
 
شاید توصیف ادگار مورن- تحلیلگر برجسته فرانسوی- خود گویاترین تصویر از روزهای تسخیر سوربن توسط دانشجویان را به دست دهد: دانشجویان می‌خواستند حیاط سوربن را به سکوی پرتاب موشک انقلاب تبدیل کنند. ژرژ پمپیدو اما با بازگشایی سوربن، طناب‌ دار را در اختیار دانشجویان گذاشت تا خود، جنبش را به دار آویزند. نمایش یک ماه بی‌نظمی و حکومت آنارشی خیلی زود دانشجویان و حامیان آنان را به مرز خستگی رساند و به این ترتیب فرصت در اختیار دوگل قرار گرفت تا فرمان بازپس‌گیری دانشگاه از انقلابیون را در 16 ژوئن صادر کند. به این ترتیب روز 16 ژوئن پرچم سرخ و سیاه از سوربن پایین کشیده شد و پرچم سه رنگ جمهوری بالا رفت تا افول جنبش را تصویر کشد.

تجربه انقلاب می 68 خاص جامعه دانشجویان فرانسه است؛ تجربه‌ای که هدف آن تمرین دموکراسی بی‌واسطه بود و تز آن عمل مستقیم و آرمان آن حکومت مارکسیسم و آنارشیسم. از همان آغازین روزهای جنبش شکافی عمیق و جدی میان دانشجویان وجود داشت و آن، تعلیق میان اصلاح‌طلبی و انقلاب‌گری بود. دانشجویان فرانسوی اگرچه خیلی زود همراهی جریانات چپ را با جنبش خود دیدند اما آنارشی محبوب خود را تماما با آرمان‌های چپ‌اندیشان فرانسه معاوضه نکردند. رهبران جنبش دانشجویی فرانسه همچنان که دست حمایت جریان‌های کارگری و سندیکاهای دانشجویی را به گرمی می‌فشردند اما برای تاکید بر تمایز جنبش ماه می فرانسه با جنبش‌های معاصر وارد دیگر کشورها، همراهان خود را اینچنین خطاب قرار می‌دادند: رفیق! اینجا فرانسه است.شهروند

تذکر : مطالب مندرج ضرورتا همآهنگ با سایت آبگون نیست  و بیشتر جنبه خبررسانی دارد!